Bin gram doğdu, Can'da hayat buldu

05 Eylül 2018, Çarşamba

Çelikkaya Ailesi, bebeklerini 3 ay sonra sağlık bir şekilde kucaklarına almanın mutluluğunu yaşadı.
Edinilen bilgiye göre, Soma ilçesinde yaşayan ve 29 haftalık hamile olan Esma Çelikkaya, sancıları artınca evde erken doğum yaptı. Eşi hemen 112 komuta merkezine arayıp yardım istedi. İkamete gelen sağlık ekipleri anne ve bebeği ambulansa alıp, komuta merkezinin talimatı doğrultusunda 3. Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi ile hizmet veren Özel Salihli Can Hastanesine sevk edildi.

“Tedavisi 3 ay sürdü”

Bebeği ilk müdahaleyi yapan Can Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı Dr. Cem Altınsoy, 1000 gram ağırlığında evde dünyaya gelen erkek bebeğin, kalp atışının zayıf, solunum yetersizliği, organ yetmezliği olduğunu tespit etti. Bebek 3. Basamak Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı. Esma ve Uğur Çelikkaya çiftinin bebekleri Can Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde verdiği 3 aylık yaşam mücadelesini kazanarak yeniden hayata tutundu. Aile de bebeklerini 90 gün sonra sağlıklı bir şekilde kucaklarına almanın mutluluğunu ve sevincini yaşadı.

“2 kilo 800 gramla taburcu oldu”

Soma’da erken doğumla dünyaya gelen erkek bebeğin sevkle Can Hastanesine geldiğine dikkat çeken Çocuk Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı Dr. Cem Altınsoy “Bize gelen bebeğin yaptığımız kontrollerde 11 hafta gelişme geriliği, solunum yetersizliği, organ yetmezliği saptadık. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındığımız bebek, 3 aylık tedavi sonucunda hayatta tutmayı başardık” dedi. Dr.Altınsoy, Can Hastanesi olarak, 1000 gram ağırlığında dünyaya gelen bebeği, 2 kilo 800 gram ağırlığında ailesine sağlıklı bir şekilde teslim etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

“Bu mutluluk tarif edilemez”

 Bebeklerini 90 gün sonra sağlıklı bir şekilde kucaklarına almanın sevincini yaşadıklarını ifade eden baba Uğur Çelikkaya ise “Bin gram ağırlığında dünyaya gelen oğlumuz Can Hastanesi’nde hayata tutundu. Oğlumuz sağlıklı bir şekilde kucağımızda, bu mutluluğumuz asla ve asla tarif edilemez. Bizleri bu mutluluğu ve sevinci yaşatan Doktorumuz Çocuk Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı Dr. Cem Altınsoy’a, Can Hastanesi personeline çok teşekkür ediyorum. İyi ki Can Hastanesi var” dedi.