Metabolizmayı hızlandırmanın yolları

13 Kasım 2019, Çarşamba

Vücudumuzun dinlenme halindeyken, yaşamın sürdürülmesi için gereken enerji harcamasına bazal metabolizma hızı denir. Tüm bireylerde farklılık gösterir.
Metabolizmam yavaş çalışma sebebi ne olabilir?

1-Öğün atlamak
2-Yüksek yağ içeriği,düşük proteinle beslenmek
3-Uzun süreli aç kalmak ve çok düşük kalorili beslenemek
4-Tiroidlerin yetersiz çalışması gibi sebepler olabilir.

PEKİ METABOLİZMAMIZI NASIL HIZLANDIRABİLİRİZ ?


• Erken kalkın ve yeterli güneş ışığı alın : Sabah saatlerinde aldığınız gün ışığı D vitaminin üretimini arttırarak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcıdır.
Doğru besinler içeren bir kahvaltı yapın : Protein bakımından zengin bir kahvaltı yapın.Proteinlerin yarattığı termik etki sayesinde harcanan enerjiyi arttırmış olacaksınız.
Gün içinde yeterli miktarda su için : Yapılan çalışmalarda su içmenin kalori yakımını teşvik ettiğini gösteriyor.Yemeklerden  20 dakika önce su içmek doygunluk hissini artırarak tokluk sağlayacaktır.
Ara öğün yapın : Uzun süreli açlıklar metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilir.Bu sebeple 3-4 saat aralıklarla doğru besinlerle ara öğün yapmak metabolizmanızı hızandıracaktır.
Hareketinizi arttırın : Günlük 30-45 dakikalık yürüyüşler , işyerinde ayakta kalarak , ev işi yaparak ,asansör yerine merdiven kullanarak  metabolizmanın hızlanmasında büyük ölçüde etkilidir.
Vücudunuz yağ oranını düşürüp , kas oranını arttırın : Kas oranı yüksek bireylerin metabolizması daha hızlıdır sebebi ise kas kütlesinin yağ kütlesinden daha fazla kalori yakmasıdır.
Uykusuz kalmayın : Yapılan çalışmalarda gece uykusunun yetersizliğ,i metabolizma hızını %2,6 oranla düşürdüğünü  gösteriyor.Her gün yatış ve uyanma saatini standat hale getirmeye çalışıp yeterli uyku alırsanız metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olursunuz.
Gün içinde yeşil çay ve kahve tüketin : İçinde bulunan antioksidanlar ve kafein sayesinde size  günde 100 kalori fazladan yaktırabilirler.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRMAYA YARDIMCI 5 BESİN


-Yeşil çay ve Kahve
-Acı biber ve baharatlar
-Az yağlı süt ve süt ürünler
-Tarçın
-Yulaf