Salihli'de, şairleri buluşturan etkinlik

03 Aralık 2019, Salı

Şiir ve söyleşi etkinliğine Tekirdağ’dan Şerif Dursun, İzmir’den Çetin Karadağ, Sevim Özküçük, Denizli’den Zeynep Eman, Fatma Tuna, Aliağa’dan Dilek Uçar, Salihlili şair ve yazarlardan Huriye Saraç, Ahmet Otman, Hakan Dirgen, Osman Sağbaş, Hatice Değirmenci-Dirgen, Emine Uysal, Mustafa Toga, Funda Şişko, mahalli ses sanatçısı Sıtkı Savaş, Kanuncu Salih Kandaş ve çok sayıda şiir sever katıldı.


Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu başkanı Şerif Dursun; Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu olarak kitaplar toplayıp kütüphanelere açıyoruz. Başta Trakya ve Eğe bölgesi olmak üzere ülke çapında üyelerimiz var. Salihli’den de birçok üyemiz var. Platform olarak davet edilen yerler gidip projemizi tanıtıyoruz. Oradaki üyelerimizle, şiir severlerle bir araya geliyor şiirler okuyoruz, güzel bir gün geçirmeye çalışıyoruz. Üyelerimizin imzalı kitaplarından alıyoruz, kitap bağışlayanların kitaplarını topluyoruz. Daha sonra bunları açılan veya yeni açılacak olan kütüphanelerimize gönderiyoruz. Salihli’de ki şiir etkinliğine 700 kilometrelik yoldan geldik. Burada çok güzel misafir edildik. Dışarda yağmur yamasına rağmen içerde çok güzel bir hava vardı. Sıcak bir ortam içerisinde çok güzel bir gün geçirdik. İnşallah kısa bir zamanda Salihli’de de üyelerimizin katkısıyla bir kütüphane açarız.


ATATÜRK GÖNÜLLÜLERİ KÜTÜPHANE OLUŞUMU PLATFORMU, KÜTÜPHANELER KURUYOR


Şerif Dursun daha sonra, “Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde, Hayrabolu Belediyesinin katkılarıyla Atatürk Gönüllüleri Sait Esircan Kütüphanesi’ne açtık. Kütüphanemize 45 Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Üyeleri tarafından toplam 2500 adet kitap bağışlandı. Kitap bağışında bulunarak, destek veren arkadaşlara Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu olarak çok teşekkür ediyoruz.


Geçen yıl ise hayatını vatanının bağımsızlığına adayan, kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanlığını yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 81. yılı anısına Ergene Belediyesi ve Atatürk gönüllüleri kütüphane oluşumu projesi platformu üyeleri ile Ergene’de Ulu Önder Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım anısına Atatürk Gönüllüleri Zübeyde Hanım Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştirdik. Önceliğimiz günümüz toplumunu ve geleceğimiz olan nesilleri okuma adına alışkanlık edindirmektir, okuyarak kitap sevgisini aşılamaktır” dedi.

89 YAŞINDA ATATÜRK GÖNÜLLÜSÜ YAZAR HURİYE SARAÇ

Salihlili 89 yaşındaki emekli öğretmen Huriye Saraç ise arkadaşlar Atatürk Gönüllüleri Platformu grubu üyesiyim ve amacımız ihtiyacı olan köylere kitap gönderip kütüphaneler kurmak. Yazar, şair, öğretmen, ressam, ev hanımı, belediye başkanı, doktor, avukat, gazeteci, tiyatrocu v.s tüm şiir severler evlerinizde, çevrenizde bulunan yararlı kitap, mecmua, dergi hatta örgü, yemek kitabı, ilk yardım kitabı, masal kitabı velhasıl elinizde ne varsa bu gruba gönderirseniz çok kişi sevinecektir. Amaç okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Hep birlikte gidip kurulacak olan kütüphanelerin açılışına katılalım diye konuştu. Denizli’den katılan emekli öğretmen Zeynep Eman; “Salihli’nin şiir gönüllüleri ile tanıştık. Çok güzel bir şiir sohbet etkinliği oldu. Zaman su gibi akıp geçti. Atatürk gönüllüleri platformuna çok teşekkür ederim” dedi.

ŞARKILAR SÖYLENDİ, ŞİİRLER OKUNDU

Program akışı içerisinde Şerif Dursun, Çetin Karadağ, Sevim Özküçük, Zeynep Eman, Ahmet Otman, Hakan Dirgen, Osman Sağbaş, Hatice Değirmenci-Dirgen, Emine Uysal ve Mustafa Toga şiirlerini okurken Salihlili mahalli ses sanatçısı Sıtkı Savaş, Salih Kandaş’ın kanunu eşiğinde bir birinden güzel şarkılarını icra etti.

Otantik Cafe’de gerçekleşen bu şiir etkinliğe ev sahipliği yapan Hatice Değirmenci-Dirgen ise samimi bir ortam içerisinde çok güzel bir gün geçirdik. Salihli ve köylerimize de kütüphaneler kazandırmaya çalışacağız. Şiir söyleşimize katılan, organizasyona emeği geçen herkese teşekkür ederim. Dedi. Şairler ve şiir severlerden oluşan gurup Otantik Cafe duvarında bulunana Atatürk posteri önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra dağıldılar.